Jak zaprojektować kuchnię dla osoby z niepełnosprawnością?

  1. Główna » 
  2. Okiem eksperta » 
  3. Jak zaprojektować kuchnię dla osoby z niepełnosprawnością?

Kuchnia przyjazna dla osoby z niepełnosprawnością musi spełniać konkretne wytyczne dotyczące układu przestrzeni i wyposażenia. Pomieszczenie powinno zapewniać łatwość i swobodę w poruszaniu się, wygodę w wykonywaniu codziennych czynności oraz bezpieczeństwo. Poniżej przeczytasz o tym, jak urządzić kuchnię dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Układ przestrzeni w kuchni przyjaznej dla osób z niepełnosprawnością

Zalecany układ przestrzeni w kuchni przyjaznej dla osób z niepełnosprawnością jest wzorowany na kształt litery L. W pomieszczeniu należy też przewidzieć przestrzeń na manewrowanie wózkiem inwalidzkim. Żaden układ nie sprawdzi się dobrze, jeśli kuchnia nie będzie wystarczająco przestronna. Zalecana przestrzeń manewrowa do swobodnego poruszania się na wózku inwalidzkim to minimum 1,5 m po obrysie koła. Ponadto przy tworzeniu projektu bardzo ważne jest określenie potrzeb użytkownika, aby prawidłowo zaplanować maksymalne wykorzystanie płaszczyzn roboczych.

Jakie meble sprawdzą się w kuchni dla osoby z niepełnosprawnością?

Meble w kuchni przyjaznej dla osoby z niepełnosprawnością muszą mieć odpowiednie wymiary. Przykładowo odpowiednia wysokość blatu roboczego to około 80 do 85 cm. Warto zdecydować się na kuchnię na wymiar, którą można pod każdym względem dostosować do potrzeb domowników. Wybierając meble na zamówienie, można poprosić projektanta o uwzględnienie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak zaokrąglone krawędzie blatów oraz niezbyt wystające uchwyty do szafek. Dzięki nim minimalizuje się ryzyko doznania poważniejszych urazów w przypadku upadku lub zderzenia. W projektowaniu kuchni dla OzN trzeba uwzględnić również odpowiednią wysokość, na jakiej będą się szafki, blaty i urządzenia AGD, np. dolne półki należy umieścić więc na wysokości nie mniejszej niż 40 cm.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.