Jak urządzić z pomysłem małą kuchnię?

  1. Główna » 
  2. Okiem eksperta » 
  3. Jak urządzić z pomysłem małą kuchnię?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu. To miejsce, w którym domownicy przebywają codziennie, przygotowując posiłki, a często również spożywając wspólne śniadania czy obiady. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby kuchnia była funkcjonalna, a jednocześnie przytulna. Przed niełatwym wyzwaniem stają osoby, które mają niewielką kuchnię. Jakie rozwiązania warto w niej zastosować, aby wykorzystać przestrzeń jak najlepiej?

Jakie meble wybrać do małej kuchni? 

Meble kuchenne znajdujące się w niewielkiej kuchni powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również nie zabierać zbyt dużej ilości przestrzeni i sprawić, że pomieszczenie stanie się optycznie większe. Z uwagi na to, że nie jest to proste zadanie, wiele osób decyduje się na stworzenie kuchni na wymiar. Na przestronność kuchni z pewnością wpłynie ustawienie mebli na jednym poziomie, ponieważ wówczas zabiorą pomieszczeniu rozsądną ilość przestrzeni, a do tego kuchnia będzie sprawiała wrażenie uporządkowanej. Istotny jest również kolor mebli. Jak wiadomo, jasne barwy powiększają optycznie przestrzeń, dlatego warto wybrać meble kuchenne w jasnym kolorze. W nowoczesnych kuchniach sprawdzą się również szklane fronty, ponieważ dodadzą pomieszczeniu lekkości.

O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając małą kuchnię? 

Kolejnym rozwiązaniem, które warto zastosować, urządzając małą kuchnię, jest wybór sprzętów AGD przeznaczonych do zabudowy. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo miejsca, a dodatkowo przestrzeń stanie się bardziej estetyczna. Dobrym pomysłem może okazać się również umieszczenie piekarnika na wysokości wzroku. Istotnym elementem każdej kuchni jest również podłoga. W przypadku niewielkiego wnętrza warto kierować się podobną zasadą do tej dotyczącej mebli, czyli wybrać pokrycie podłogi w jasnym kolorze.

Mogą to być na przykład płytki drewnopodobne albo panele winylowe. Aranżacja niewielkiej kuchni to również sztuka kompromisu. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że osoby, które mają takie wnętrze, powinny zastanowić się, czego tak naprawdę w nim potrzebują. Dobrym rozwiązaniem może okazać się na przykład rezygnacja z dwukomorowego zlewozmywaka albo inwestycja w płytę indukcyjną o mniejszej liczbie pól grzewczych. Dodatkowo osoby, które nie gotują zbyt dużo, mogą rozważyć kupno mniejszej lodówki podblatowej z niewielką strefą zamrażalnika.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.