Jak kolorystycznie dobrać meble w kuchni?

  1. Główna » 
  2. Okiem eksperta » 
  3. Jak kolorystycznie dobrać meble w kuchni?

Kolory mebli kuchennych nie muszą być neutralne i monotonne. W nowoczesnych aranżacjach rezygnuje się ze stylizacyjnej nudy. W wielu kuchniach wykorzystywane są odważne tonacje i różnobarwne zestawienia. Liczba pomysłów i inspiracji jest nieograniczona, lecz w łączeniu kolorów trzeba kierować się określonymi zasadami oraz zachować umiar, aby uniknąć efektu przepychu lub kiczu. 

Sposoby na łączenie kolorów mebli kuchennych

Kolory mebli kuchennych można łączyć na kilka sposobów. Barwy można wykorzystać do wizualnego podziału stref użytkowych, zaznaczenia elementów roboczych lub optycznego powiększenia pomieszczenia. Najlepiej zamówić kuchnię na wymiar, w której możesz wprowadzić dwubarwne meble w różnych konfiguracjach:

  • górna i dolna zabudowa – ciemne meble na górze i jasne na dole nadają pomieszczeniu lekkości i optycznie powiększają wnętrze;
  • zabudowa tradycyjna i wysoka – kolorystyczne wyróżnienie mebli wysokich od tradycyjnych w układzie góra-dół nadaje kuchni charakteru oraz pozwala zaznaczyć strefy użytkowe;
  • zabudowa według stref roboczych – w tej konfiguracji kolorów miejsca do gotowania,  obróbki termicznej i serwowania posiłków mają inne barwy;
  • wertykalne łączenie kolorów – dolna zabudowa w dwóch uzupełniających się barwach optycznie wydłuża meble;
  • fronty i korpusy – fronty mają kolory uzupełniające lub kontrastowe w stosunku do korpusów. Barwy mogą być też łączone na zasadzie ombre.

Należy również pamiętać o tym, że kolory mebli kuchennych muszą pasować do barwy ścian i podłogi. 

Jak skomponować kolory sprzętów AGD z meblami kuchennymi?

Aby aranżacja była w pełni spójna, należy zadbać o dopasowanie koloru sprzętów AGD do mebli kuchennych. Warto postawić na prostotę, czyli łączyć szafy, fronty i blaty w jasnych, stonowanych barwach z urządzeniami w tych samych lub kontrastujących odcieniach – srebrem, czernią czy brązem. Jeśli meble mają intensywne kolory, sprzęty powinny stanowić dla nich estetyczne tło. Dobrym pomysłem jest także zabudowa sprzętów AGD w kuchni. Ukrycie wyposażenia w szafkach pozwala na idealne wpasowanie lodówki, piekarnika, zmywarki czy mikrofali w aranżację wnętrza. Ma to także dodatkowe zalety: pomieszczenie wygląda na większe oraz łatwiej utrzymać je w czystości.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.