Jak zaaranżować kuchnię w stylu klasycznym?

  1. Główna » 
  2. Okiem eksperta » 
  3. Jak zaaranżować kuchnię w stylu klasycznym?

Współcześnie projektowane budynki coraz częściej przewidują urządzenie kuchni jako pomieszczenia otwartego na salon.

W związku z wyeksponowaniem tego pomieszczenia jego wygląd nabiera coraz większego znaczenia, ponieważ staje się elementem reprezentacyjnej części naszego domu. Chcąc uzyskać spójny, a zarazem atrakcyjny wizualnie efekt trzeba dopasować projekt kuchni do stylu, w jakim zaaranżowano sąsiadującą z nią przestrzeń. Nie znaczy to jednak, że wystrój kuchni musi dokładnie powielać rozwiązania użyte w salonie. Jednym z ciekawszych pomysłów na zagospodarowanie wnętrza kuchni będzie urządzenie jej w stylu klasycznym, który może być połączony z niemal każdym modnym dziś stylem.

Kształty i kolory do kuchni klasyczne

Kuchnia w stylu klasycznym to zwykle odwołanie do tradycji i włączenie do wystroju elementów, które kojarzą się z ponadczasowym wyglądem. Aranżacja tego rodzaju powinna przypominać „małą czarną” – sukienkę, w której można wystąpić wszędzie i przy każdej okazji. Analogia odzieżowa jest tu o tyle dobra, że kuchnia w stylu tradycyjnym jest niezwykle uniwersalna i może podobać się każdemu, niezależnie od jego wieku i upodobań estetycznych.

Najczęstszymi wyróżnikami kuchni w stylu klasycznym są ozdobne fronty szafek. Nie muszą one być szczególnie bogate w ornamenty czy elementy dodatkowe, jednak na ogół posiadają przynajmniej dyskretne sfazowania drzwiczek czy wykończone listwami cokoły. Dość powszechnie używanym w takich aranżacjach elementem są przeszklenia w drzwiczkach szafek wiszących. Choć nie jest to ścisła reguła, to w kuchni urządzonej w tym stylu znajdziemy takie rozwiązanie w przynajmniej jednej szafce. Kuchnia tradycyjna to również uchwyty do drzwiczek szafek oraz szuflad. Z pewnością nie ma tu miejsca na tak popularne w kuchniach nowoczesnych systemy dotykowe.

Tradycyjnie urządzona kuchnia to również najczęściej albo fronty z naturalnego drewna – podobnie jak we wnętrzach rustykalnych, albo zawsze modna biel, niekiedy lekko przełamana żółcią czy beżem. W aranżacjach klasycznych na ogół nie ma miejsca na eksperymenty kolorystyczne i szczególnie jaskrawe barwy.

Klasyka odkryta na nowo

Najbardziej charakterystyczną cechą kuchni w stylu klasycznym jest panująca w niej przytulna i domowa atmosfera. Jednym z elementów kojarzących się z takim wystrojem jest dość spora liczba dodatkowych rzeczy, które pomagają w budowie takiego klimatu. Dobrze by w aranżacji tego typu znalazły się przedmioty wywołujące pewną nostalgię czy wspomnienia z dzieciństwa – stary młynek, mosiężny moździerz czy miedziana patelnia, nie oznacza to jednak konieczności nagromadzenia takich ozdób.

Ciekawą możliwością będzie próba odczytania klasyki na nowo i wprowadzenia do niej elementów kojarzących się raczej z innymi stylami. Zapożyczenia tego rodzaju powinny być jednak na tyle delikatne, by nie zaburzyły harmonii całej kompozycji. Co ważne nie trzeba posiłkować się przy tym jedynie stylami kojarzącymi się z raczej tradycyjnymi, takimi jak rustykalny, prowansalski czy angielski. W kuchni klasycznej równie dobrze sprawdzą się zapożyczenia z mody na wnętrza industrialne, minimalistyczne, czy skandynawskie, ważne jednak by nie miały one charakteru dominującego.

Projektując kuchnię klasyczną, trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniego oświetlenia oraz dopasowaniu do całości sprzętu AGD, a także zlewozmywaka i kranu. Liczyć się będzie również odpowiednia dekoracja okna. Warto pamiętać, że również te elementy mogą być okazją do wprowadzenia odrobiny innego stylu. Nie musimy się więc obawiać, że do szafek w stylu tradycyjnym nie będzie pasowała nowoczesna płyta indukcyjna czy piekarnik.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.