1. Główna » 
  2. Okiem eksperta » 
  3. Jak urządzić kuchnię przyjazną dzieciom?

Urządzenie kuchni przyjaznej dzieciom to wyzwanie. Maluchy są ciekawe świata, przez co często zaglądają w miejsca, w których mogą natknąć się na ostre przybory kuchenne lub urządzenia nagrzane do wysokich temperatur. Aby stworzyć bezpieczne warunki dla dzieci, należy prawidłowo zaprojektować kuchnię oraz zastosować w niej zabezpieczenia. Dzięki temu najmłodsi będą mogli uczestniczyć w przygotowaniu posiłków bez obaw, że stanie się im krzywda.

Na co zwrócić uwagę, projektując kuchnię bezpieczną dla dzieci? 

Najważniejszą zasadą w urządzaniu kuchni przyjaznej dla dzieci jest wybór blatów o zaokrąglonych krawędziach. Również w przypadku uchwytów do szafek należy zdecydować się na modele o obłych kształtach lub wpuszczane we fronty. Warto zdecydować się na kuchnię na wymiar – wówczas projektant dostosuje wszystkie elementy do potrzeb rodziny. Ciekawym pomysłem jest wygospodarowanie w pomieszczeniu przestrzeni, w której dzieci będą mogły zająć się zabawą w gotowanie plastikowymi garnkami i dzięki temu nie będą narażały się na niebezpieczeństwo, próbując pomagać dorosłym. 

Jak zabezpieczyć kuchenkę przed dzieckiem?

Zabezpieczenie kuchenki przed dzieckiem minimalizuje ryzyko poparzenia się przez malucha. Dobrym rozwiązaniem jest kupno osłonki, która blokuje dostęp do pokręteł i palników. Takie zabezpieczenia sw wykonane z nie nagrzewających się. Należy też zamontować blokadę na drzwiczkach do piekarnika. Warto rozważyć zakup urządzeń, które są wyposażone w intuicyjne systemy, dzięki którym nie można ich „przypadkowo” uruchomić. Poza sprzętem AGD warto zabezpieczyć przed dziećmi szafki kuchenne. Na rynku dostępne są specjalne blokady, które uniemożliwiają otwieranie drzwiczek do miejsc, w których przechowywane są ostre narzędzia, środki chemiczne i detergenty.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.