Jaki stół wybrać do kuchni?

  1. Główna » 
  2. Okiem eksperta » 
  3. Jaki stół wybrać do kuchni?

Stół to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni czy jadalni. To nie tylko mebel, przy którym można wygodnie zjeść codzienne posiłku, ale miejsce spotkań rodzinnych, wspólnego biesiadowania, zacieśniania relacji z przyjaciółmi. Stanowi też dopełnienie aranżacji pomieszczenia, dlatego też przy jego wyborze trzeba zwrócić uwagę nie tylko na kwestie praktyczne, ale i funkcjonalne. O czym należy pamiętać, wybierając stół do kuchni?

Rozmiar stołu kuchennego

Rozmiar stołu kuchennego zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia, w jakim docelowo będzie ustawiony. Stół nie powinien ograniczać komfortowego przemieszczania się w kuchni. Jednocześnie powinien być na tyle duży, aby każda osoba mogła przy nim wygodnie zasiąść. Zaleca się, aby na jedną osobę przypadało przynajmniej 40-60 cm powierzchni. Docelowa powierzchnia blatu zależy przede wszystkim od tego, jak dużym metrażem dysponujemy. Natomiast optymalna wysokość to 70-75 cm.

W przypadku szczególnie małych kuchni nie zawsze mogą być zastosowane tradycyjne stoły. Wówczas można zdecydować się na rozwiązania alternatywne. Realizując meble na zamówienie, można zdecydować się na tzw. wyspę kuchenną, która może pełnić funkcję stołu. Ciekawym pomysłem będzie też zaaranżowanie stolika przy parapecie lub lady tuż przy ścianie.

Kształt stołu kuchennego

Najchętniej wybierane są stoły prostokątne, kwadratowe lub okrągłe (owalne). Okrągłe stoły prezentują się ciekawie i może się przy nich zmieścić więcej osób. Ich zaletą jest też brak kantów, co jest bezpieczniejsze — szczególnie, jeśli w mieszkaniu są dzieci. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że zwykle zajmują one więcej miejsca.

Prostokątne i kwadratowe stoły są bardziej funkcjonalne. Sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu, również w pomieszczeniach małych lub wąskich, gdyż można je ustawić przy ścianie. W niewielkich kuchniach warto zdecydować się na stół z rozsuwanym blatem.

Wygląd stołu kuchennego

Wygląd stołu kuchennego nie jest bez znaczenia. Powinien komponować się z ogólnym wystrojem wnętrza. W swojej stylistyce może nawiązywać do mebli kuchennych. Wiele zależy przede wszystkim od tego, z jakiego materiału zostanie wykonany. Może to być drewno lub materiał drewnopodobny, ale również metal, połączenie metalu z drewnem, tworzywo sztuczne, a nawet szkło.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.