Za i przeciw wyspom kuchennym

  1. Główna » 
  2. Okiem eksperta » 
  3. Za i przeciw wyspom kuchennym

Wyspa kuchenna to ciekawy sposób na zaaranżowanie wolnej przestrzeni między kuchnią a salonem. Bardzo często występuje w projektach nowoczesnych mieszkań i domów. Dobrze zaprojektowana może stanowić funkcjonalne i estetyczne uzupełnienie przestrzeni. Jeśli jednak decyzja o jej zastosowaniu nie będzie przemyślana, stanie się elementem ograniczającym przestrzeń. Poznaj najważniejsze zalety i wady wyspy kuchennej.

Najważniejsze zalety wyspy kuchennej 

Wyspa kuchenna to przede wszystkim nowoczesny sposób na ciekawe zaaranżowanie kuchni. Jest to rozwiązanie bardzo modne szczególnie wśród posiadaczy dużych domów, jednak wykonując meble na zamówienie, można dostosować ją także do potrzeb i specyfiki mieszkań o mniejszym metrażu. Kuchenna wyspa prezentuje się bardzo estetycznie. Świetnie pasuje do pomieszczeń typu open space, czyli łączących przestrzeń kuchenną z jadalnią lub salonem.

Wyspa kuchenna może spełniać różne funkcje. Najczęściej stanowi dodatkowy blat roboczy, przy którym można przygotowywać codzienne posiłki w gronie rodzinnym. Z powodzeniem może być używana także jako dodatkowy stół w formie baru — wystarczy ustawić przy niej wysokie krzesła, aby wygodnie napić się przy niej porannej kawy, zjeść szybkie śniadanie lub wypić wieczornego drinka w gronie przyjaciół. Stanowi też dodatkowe miejsce do przechowywania naczyń, garnków czy akcesoriów kuchennych, ponieważ zwykle przy wyspie występują półki, szafki, szuflady itp.

Jakie są wady wyspy kuchennej?

Wyspa kuchenna ma wiele zalety, jednak warto wziąć pod uwagę również pewne mankamenty tego rozwiązania. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że najczęściej zajmuje ona sporo miejsca, dlatego nie będzie dobrym pomysłem w bardzo małych pomieszczeniach. Nieodpowiednio zaprojektowana może wręcz utrudnić codzienne korzystanie z kuchni.

Wyspa kuchenna — czy to dobry pomysł? Podsumowanie

Wyspa kuchenna może okazać się dobrym pomysłem, jeśli zostanie odpowiednio zaprojektowana i dostosowana zarówno do pomieszczenia, jak i potrzeb domowników. Lepiej unikać jej w bardzo małych pomieszczeniach. Będzie za to świetnym rozwiązaniem w większych przestrzeniach, gdzie oferuje dodatkowe miejsce do przechowywania, wspólnego gotowania oraz spotkań w gronie najbliższych.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.