Fronty meblowe jako klucz do estetyki kuchni

  1. Główna » 
  2. Okiem eksperta » 
  3. Fronty meblowe jako klucz do estetyki kuchni

Na aranżację kuchni wpływa wiele elementów – przestrzenność i padanie światła, kolor i wykończenie ścian, rodzaj posadzki, wygląd zewnętrzny urządzeń oraz dodatki. Jednak na pierwszy plan wysuwają się meble. Szafki kuchenne projektuje się w taki sposób, by były jak najbardziej pojemne i użyteczne, natomiast estetyka zależna jest od frontów.

Fronty o wyglądzie drewna

Fronty przeważnie wykonuje się z płyty wiórowej lub MDF. Tradycyjnym materiałem jest naturalne drewno. Najlepsze są twarde gatunki takie jak dąb, jesion lub olcha. Drewniane wykończenia doskonale współgrają ze stylami klasycznym, rustykalnym, skandynawskim i prowansalskim. Takie fronty wybierane są przez osoby, które cenią naturalne materiały. Drewniane meble cechują się dużą wytrzymałością, lecz trzeba je co pewien czas konserwować. Są także dużo droższe niż płyta wiórowa lub MDF. Osoby, które nie chcą wydawać zbyt dużo, mogą zdecydować się na fronty laminowane we wzorze danego gatunku drewna. W tym przypadku wybór jest dużo większy, ponieważ laminaty produkuje się także z drzew egzotycznych, których sprowadzanie do Polski pod postacią litego drewna byłoby zbyt kosztowne.

Różne formy wykończenia

Fronty z laminatu można dodatkowo wykończyć matem lub połyskiem. Są one chętnie wybierane ze względu na odbijanie światła powodujące optyczne powiększanie pomieszczenia. Mat z kolei sprawdza się w kuchniach, do których wpada tak dużo światła naturalnego, że przeszkadza ono w pracy. Wykończeniem dodającym elegancji jest satyna. W surowych i nowoczesnych stylach często stosuje się fronty jednokolorowe. Dostępność barw jest bardzo duża. Do tego dochodzą wzory imitujące drewno i kamień. W kuchniach często używa się dwóch dominujących kolorów, np. ciemniejszego na frontach szafek stojących oraz jaśniejszego w szafkach wiszących. Oprócz laminatów fronty mogą być wykończone za pomocą wysokiej jakości lakierów. Innym rozwiązaniem są fronty akrylowe, które stwarzają efekt połysku tafli szkła.

Od jednolitych barw do nietypowych rozwiązań

Niektórzy w swoich kuchniach zamiast drewna lub jednolitych barw chcą zobaczyć coś bardziej awangardowego. Duże możliwości aranżacyjne wprowadzają fronty ze szkła lub materiałów o podobnych właściwościach, czyli polimerowe laminaty szklane. Innym ciekawym rozwiązaniem są fronty ze spieków kwarcowych. Z jednej strony wprowadzają wygląd naturalnego kamienia, a z drugiej ujednolicają wszystkie meble kuchenne. Ciekawie prezentują się także fronty 3D, które odchodzą od gładkiej powierzchni na rzecz wypukłych form. Awangardowy styl zachowa spójną estetykę, o ile inwestor nie przesadzi ze stylem. Kolory powinny ze sobą współgrać, a wykończenie szafek nie może być za bardzo zróżnicowane. Fronty powinny także dobrze prezentować się na tle całości pomieszczenia, czyli kolorów ścian, zasłon, rolet i sprzętów AGD.

Kuchnię projektuje się na wiele lat, ponieważ większość przeprowadzanych zmian jest kosztowna i pracochłonna. Pamiętaj jednak, że nie dotyczy to frontów. Jeśli znudzi ci się wygląd obecnej kuchni, możesz wymienić stare, zniszczone i nieatrakcyjne fronty na zupełnie nowe.

Nasza strona korzysta z plików cookies. Zapewniają one prawidłowe działanie strony, narzędzi społecznościowych, reklamowych i analitycznych. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Ustawienia cookies możesz zmienić w preferencjach swojej przeglądarki internetowej.